Výlet na Mohylu míru

V úterý 27. června 2017 zavítali žáci 1. - 3. ročníku na Mohylu míru. Na Pratecký kopec je ráno před půl devátou vyvezl autobus. Po průzkumu okolí, návštěvě multimediální expozice a prohlídce kaple památníku se po 11 hodině vydali pěšky směrem do Sokolnic. Cesta z kopce, i přes občerstvovací zastávku v jeho polovině, uběhla vcelku rychle. Po ní následoval energicky vedený průchod parkem sokolnického zámku. Pochodovým tempem skupina dorazila do telnické školy a zamířila do školní jídelny. Vydařilo se jak počasí, tak výlet samotný.

Dodatek:

Mohyla míru je první mírový památník v Evropě. Historicky je spojena s bitvou u Slavkova a stojí na Prateckém kopci asi kilometr jižně od obce Prace, v místě rozhodujícího vítězství Francouzů nad Rusy a Rakušany. Památník byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek. Je dominantou i přirozeným středem chráněné památkové zóny Slavkovské bojiště. V renovovaném muzejním objektu sousedícím s památníkem mohou návštěvníci shlédnout netradičně pojatou multimediální expozici „Bitva tří císařů“ a v muzejním pavilonu expozici "Fenomén Austerlitz".