Může za to Karel IV.! - reportáž z výletu 5. ročníku

Na pozvání největšího Čecha v naší historii jsme se v pondělí 9.5. vydali do Prahy – rodiště Karla IV. (v sobotu 14.5. by oslavil sedmisté narozeniny).

Místo kočáru s koňmi jsme jako dopravní prostředek zvolili pro nás pohodlnější autobus Student Agency, který nás bezpečně a včas dopravil na nádraží Florenc. Dále jsme se pohybovali všemi druhy dopravních prostředků, ale nejoblíbenější bylo metro.

Protože nás kromě historie zajímá i příroda, strávili jsme pondělní odpoledne v pražské Zoo. Tato zahrada právem patří mezi nejkrásnější v Evropě.

Druhý den už byl celý věnován historii. Ráno nás čekala prohlídka Národního divadla, kde na nás dýchla slavnostní atmosféra. Mohli jsme si posedět v hledišti a pokochat se nádhernou výzdobou i oponou. Ze střechy ND jsme zase měli krásný výhled na celou Prahu.

Kolem Vltavy jsme se přesunuli na Karlův most, kde umělci teprve chystali své stánky. Dorazili jsme až na Hrad, kde po výměně stráží jsme vyrazili na prohlídkovou trasu A. Díky blížícím se oslavám nebylo vše zpřístupněno, ale nám to nevadilo. Prošli jsme katedrálu sv. Víta, Prašnou věž, baziliku sv. Jiří a Zlatou uličku – zde nás nejvíce zaujala sbírka zbraní, brnění a mučicích nástrojů.

Po náročném programu jsme všichni zaveleli: ZMRZLINA! Na Staroměstské náměstí jsme dorazili těsně před třetí, tak zmrzlina musela počkat až po představení apoštolů a lakomce na Staroměstském orloji. Krátký rozchod jsme strávili pokoušením živé sochy, se kterou jsme se pak i vyfotili.

Už už jsme se viděli ve spacáku, ale paní učitelky na zastávce metra Vyšehrad zavelely vystoupit. Ten výhled z místa, kde podle pověsti Horymír na koni Šemíkovi přeskočil Vltavu, stál za to. A následující piknik pod stromy byl ještě lepší.

Třetí den byl věnován politice. V deset hodin jsme měli objednanou prohlídku historických prostor Senátu, v 11. hodin Poslaneckou sněmovnu. V polední pauze si na nás našel chvíli pan poslanec Jaroslav Klaška, který nás vlastně do Prahy pozval, když 1. září navštívil naši školu jako král Karel IV., aby přivítal budoucí prvňáčky. Trochu jsme jej vyzpovídali. Až naši youtubeři Samuel a Radmil zpracují video, budete moci celý rozhovor zhlédnout na stránkách školy.

A nyní, celí zmožení, už zase musíme do školy

Vaši páťáci