Gambie očima žáků ZŠ - reportáž

Ve čtvrtek 23. února 2017 se v ZŠ Telnice uskutečnila beseda o Gambii. S nejmenší africkou zemí nás přijel seznámit cestovatel Roman Posolda, který je současně zakladatelem projektu "Kola pro Afriku". Dozvěděli jsme se, jak žijí tamní obyvatelé, především gambijské děti. Jak se stravují, oblékají, jaké mají povinnosti a jak tráví volný čas. Jak daleko to některé mají do školy, jak jejich školy vypadají a nebo jaké mají, respektive nemají, ve školách pomůcky. Podrobně jsme byli seznámeni s dlouhým putováním darovaných českých kol: z našich sběrných míst do centrály v Ostravě, kde se kola třídí a opravují, přes nakládání a přepravu kol v obrovských kontejnerech až po jejich předání dětem ve školách v Africe, včetně školení tamních mechaniků... Žáci potom tato kola využívají pro vlastní dopravu do vzdálených škol, případně rodiče pro přepravu svých dětí, nebo jiných nákladů.

Je zbytečné se podrobněji rozepisovat... Emoce a dojmy, které beseda vyvolala u žáků 3. ročníku ZŠ Telnice si můžete přečíst v přiložených dokumentech (viz. obrázková galerie). Jedná se o "Dopisy pro Gambii", které žáci psali dle vlastní volby v hodině slohu. Rádi bychom je poslali společně s darovanými telnickými koly dětem do Gambie. :-)