Po stopách brněnských pověstí (výlet 4. ročníku)

Chladnější mlhavé ráno nás v pondělí 16. října 2017 neodradilo od původního plánu a tak jsme se v půl osmé vypravili pěšky na vlak do Sokolnic. Během chvilky jsme byli v Brně na Hlavním nádraží a o necelých 15 minut později už jsme stáli na Radnické ulici vedle Zelného trhu. Před Starou radnicí jsme zahájili 90 minutovou školní procházku, vedenou velmi ochotnou a milou zaměstnankyní Turistického informačního centra Brno. Na našem putování centrem Brna jsme se seznámili s pověstmi, které jsou spjaty s brněnskými historickými objekty a památkami. Dozvěděli jsme se tak především o tom, jak dopadl brněnský drak a proč je v průjezdu radniční věže nainstalováno brněnské kolo. Viděli jsme pokroucené fiály Staré radnice, Zelný trh, divadlo Reduta, Biskupský dvůr, Katedrálu sv. Petra a Pavla, Obelisk v Denisových sadech, hrad Špilberk, kostel sv. Michala a Novou radnici na Dominikánském náměstí i Náměstí Svobody s nejznámějšími památkami. Výpravu jsme zakončili před kostelem sv. Jakuba, kde jsme se společně zasmáli pověsti o neslušném mužíčkovi "Nehaňbovi", který vystrkuje svůj zadeček ke katedrále sv. Petra a Pavla. :-)

U Skácelovy kašny na náměstí Svobody jsme doplnili energii dobrými svačinkami a odpočatí jsme vyrazili zdolat 173 schodů, které vedou na vyhlídkovou věž Staré radnice. Výhled na Brno a okolí byl opravdu úžasný, protože během dopoledne se krásně vyčasilo a celé panorama osvětlovalo hřející sluníčko. Výlet jsme trošku pochmurněji zakončili prohlídkou Kapucínské hrobky, kde jsme se s paní průvodkyní zabývali otázkami bytí i nebytí, života a smrti, které k sobě neoddělitelně patří... Nepropadli jsme ovšem žádným splínům a dobrou náladu jsme povzbudili brněnskými trdelníky a výborným obědem, který nám připravily paní kuchařky ve školní jídelně.

Pozn.: Zaměření procházek TIC Brno splňuje potřeby školních osnov a současně žákům zajímavě přibližuje historii města Brna a jeho památek. Děti tak mají možnost zjistit nové informace nebo doplnit a utřídit své vědomosti.