Reportáž: Oslavy 17. listopadu v Telnici – Den boje za svobodu a demokracii

V pátek 15. listopadu v Telnici probíhaly oslavy 30 let od Sametové revoluce. S dětmi jsme si v ZŠ pověděli pár informací z historie – příběh Jana Opletala z roku 1939 a o demonstraci, která probíhala 17. listopadu 1989 v Praze na Národní třídě.

V průběhu dopoledne nás retro autobus odvezl do Retro muzea Na statku v Horních Heršpicích. Tady se žáci seznámili s věcmi, které používali jejich rodiče a prarodiče ke svému životu. Viděli zde vývoj různých výrobků (televize, rádio, žehličky, pračky, psací stroje, třída základní školy,…), jak se měnily, případně se s některými neznámými seznámily. My, paní učitelky a další občané obce Telnice jsme si zavzpomínali na dobu svého dospívání a mládí. V průběhu prohlídky probíhaly drobné soutěže pro děti o jejich znalostech různých věcí, které zde byly vystaveny.

Cestu zpátky do Telnice jsme absolvovali opět v retro autobuse. Cestu jsme si zpříjemnili zpěvem písní, stejně jako děti před 30 lety, když jezdili na výlety.

Dnešní zážitek jsme si užili a děkujeme Obci Telnice za jeho zprostředkování.

Hana Umlášková