S pastelkami po hradu Buchlov

V úterý 6. června 2017 jsme jeli na hrad Buchlov, který stojí na velkém kopci. Přijeli jsme v 8:30 - já, paní učitelky a všichni spolužáci z první, druhé a třetí třídy. Zjistila jsem, že před dávnými časy žil Jan Vlček, který byl pytlák a před soudem řekl, že je nevinný. Potvrdila to lípa, která se po roce jeho věznění zazelenala, i když byla zasazená obráceně - korunou do země a kořeny nahoru. A tak ho museli propustit... Bylo to tam nádherné a mohli jsme si koupit i suvenýry. Moc mě to na Buchlově bavilo. Potom jsme sešli kopec a šli jsme do vesnice Buchlovice. Tam jsme dostali každý jahodového ledňáka. Bylo to tam moc fajn!

Markétka Mifková, 3. ročník

Hrad Buchlov se tyčí 4 km severozápadně od městyse Buchlovice na prostředním ze tří vrchů Chřibů ve Zlínském kraji. Cílem dětského prohlídkového okruhu na hradě Buchlově je zaujmout nejmenší návštěvníky a pěstovat v nich, pro ně přirozeným způsobem, vztah k historii a památkám vůbec. Součástí vstupenky je publikace (sešitkový průvodce), která obsahuje portréty osobností, erby – určené k vymalování, bludiště, spojovačky, hádanky, zajímavé ilustrace a přehledné popisky. Děti ji vyplňují malými pastelkami, které jsou k ní přiloženy. Během prohlídky se projdou celkem 22 zastaveními od "lípy neviny", přes černou kuchyni, hradní studnu, zbrojnici či barokní ložnici a sbírky Berchtoldů, až po místnost s mumií či vyhlídkovou věž. Z výkladu jsou vypuštěny téměř všechny letopočty a další pro děti nezajímavá data. O to více informací jim sdělí průvodkyně v historickém kostýmu o životě na hradě samotném a o legendách, které se k hradu vážou.